Epilepsija nije zarazna bolest

Oboljeli od epilepsije najteže se nose s predrasudama

Slika nije dostupna
Oko 45 tisuća osoba u Hrvatskoj boluje od epilepsije. Depresija i predrasude okoline najveći su problemi s kojima se oboljeli suočavaju. Upravo je zato organiziran prvi nacionalni dan oboljelih od epilepsije koji će se obilježiti na Valentinovo.

Prvi epileptični napadaj Ingrid Babić doživjela je prije deset godina u kupaonici. I tako je počeo život s epilepsijom. Nesvjestice barem jednom na mjesec, neprestano na lijekovima. No, odvažila se na operaciju i danas je kaže zdrava. 'Imala sam dva oblika napadaja. Tada ostajete bez svijesti, svi mišići se grče, a nakon što to prođe onda je posljedica glavobolja', prisjeća se Ingrid.

Epilepsija je najčešća neurološka bolest. Nevjerojatno, ali 17 posto građana smatra da je zarazna, pokazalo je istraživanje agencije Puls. Upravo su predrasude jedan od najvećih problema oboljelih. Odgovore na najšešće postavljana pitanja daje dr. Hrvoje Hečimović iz Centra za epilepsiju u Zagrebu.

'Epilepsija u principu nije nasljedna. Oko 0,5 posto epilepsije se nasljeđuju. Apsolutno nije zarazna bolest, što smo nažalost morali pokazati i anketom i nekim studijama', objašnjava dr. Hečimović te dodaje: 'Epilepsija nije psihička bolest. To je organska bolest, to je bolest mozga, tj. kratkotrajni poremećaj rada kore mozga. Ona je bolest koju se može potpuno kontrolirati, znači izliječiti se može ako postoji neka vrsta tumora ili krvožilnih malformacija koja se onda odstrani.'

Ljudi koji pate od epilepsije nisu lošiji radnici, ali često zbog bolesti dobivaju otkaze. U anketama ih smatraju manje vrijednim ljudima, a sve iz neznanja.

Povezane teme