Starije osobe ne smiju se izlagati suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, što se osobito odnosi na starije srčane bolesnike i gerijatrijske bolesnike oboljele od šećerne bolesti. Prilikom izlaska iz kuće nužno moraju zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.
Preporuča se uzimanje do dvije litre tekućine na dan, izbjegavanje prženih, pohanih, slatkih i jako začinjenih jela, te konzumiranje sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba. Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je i češća kontrola krvnog tlaka.
Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije znak su za uzbunu, te se gerijatrijski bolesnik mora hitno javiti svome liječniku ili najbližoj hitnoj pomoći. Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci ili članovi udruga u skrbi za starije moraju, u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci, učestalije kontaktirati stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta.
Starija osoba mora uvijek uz sebe imati osnovne podatke - ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja te broj telefona kontakt osobe. Važno je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.
Preporučaju se trajne tjelesne i psihičke aktivnosti starijih osoba te osobito njihovo kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, kao i što češći boravak u prirodi. Ukoliko je kretanje otežano nužno je redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba. Preporuke se, kako se napominje u priopćenju, posebno odnose na starije osobe oboljele od kroničnih i kardiovaskularnih bolesti. (Hina)