Ipak, upozoravaju znanstvenici, što se duže alkoholičar ne liječi to se mozak teže oporavlja.
"Ovo istraživanje pokazuje alkoholičarima da se apstinencija isplati i omogućuje mozgu da se donekle obnovi i oporavi", kazao je Andreas Bartsch sa sveučilišta Wuerzburg u Njemačkoj.
Nesuvisao govor, zamagljen vid i nemogućnost ravnog hoda može se javiti nakon nekoliko pića, ali kronični alkoholizam može uzrokovati veća oštećenja i veće pogoršanje zdravlja.
Istraživanje na životinjama pokazalo je da alkohol može uzrokovati zastoj razvoja moždanih stanica kod odraslih. Teško opijanje za vrijeme trudnoće može štetno utjecati i na razvoj djetetova mozga.
Bartsch i znanstvenici iz Njemačke, Velike Britanije, Švicarske i Italije dokazali su da se mozak može obnoviti mjereći obujam, oblik i funkciju mozga 15 alkoholičara prije i nakon što su prestali piti kako bi utvrdili do kojih je promjena došlo tijekom sedam tjedana.
Korištenjem sofisticiranih tehnika utvrdili su da je u 38 dana bez alkohola obujam mozga pacijenta narastao za približno 2 posto. Ispitanici su također bili bolji u koncentraciji i testu pozornosti i imali su veću razinu kemikalija povezanih s funkcioniranjem moždanih stanica.