Provjereno, četvrtak 22:20

Mislite da znate što je disleksija?

Slika nije dostupna
Jeste li se ikada susreli s osobom koja pati od disleksije?

Ekipa Provjerenog razgovarala je s dvije studentice koje imaju disleksiju, ali i sa stručnjacima koji su im objasnili o kakvom je stanju riječ. Ekipa je posjetila i laboratorij za lingvistička istraživanja, u kojem se istražuje kako osobe s disleksijom vide slova na papiru.

Što je disleksija? 'Disleksija zapravo nije bolest, to je stanje. To je cijeloživotno stanje, zapravo to je jedan drugačiji način kako mozak obrađuje jezičnu informaciju', objasnila je Jelena Kuvačić-Kraljević, logoped.

'Izuzetno je važno naglasiti da se radi o djeci uredne inteligencije, da se disleksija procjenjuje samo kada postoji uredna intelektualna sposobnost', rekla je profesorica Lenček, koordinatorica europskog programa za pomoć studentima s disleksijom.

Čak 5 do 8 posto učenika godišnje ima ovaj problem. No što to znači disleksija objasnile su nam Franka i Ana. Danas su uspješne studentice, a nekada su bile podsmijeh razreda jer nisu 'znale' čitati.

Disleksija može ostati skrivena, iako ljudi koji imaju taj problem strašno pate u životu. Način na koji njihov mozak obrađuje informacije posve se razlikuje od ostalih osoba, pa često ni sami dok ne dobiju dijagnozu ne shvaćaju zašto su se kroz školovanje toliko mučili s čitanjem i pisanjem.

Jer oni nisu sposobni uočiti greške koje čine - primjerice slova im se spajaju dok čitaju, p se preokrene u b, ili jednostavno njihov mozak 'ispali' prvu riječ koja mu dođe kada vidi na papiru prvi slog. Često im treba puno dulje od vršnjaka za učenje, prema podacima majki osnovnoškolaca to nerijetko prelazi 5 sati na dan.

Kako izgledaju istraživanja u laboratoriju, s kakvim se još problemima susreću osobe s disleksijom, pogledajte večeras u Provjerenom u 22:20!

Propustili ste Provjereno? Pogledajte cijelu emisiju!
 

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.