Usto, ta se opasnost povećava ako osoba koja nedovoljno spava tijekom sna ima i povišen krvni tlak, ustvrdili su japanski znanstvenici, završivši istraživanje u kojemu je sudjelovalo 1.255 osoba s povišenim krvnim tlakom, prosječne životne dobi od oko 70 godina. Pratili su ih tijekom četverogodišnjeg razdoblja.
Tijekom spomenutog razdoblja, japanski su znanstvenici zabilježili 99 srčanih ili moždanih udara, a 'javljali su se godišnje rjeđe u skupini ispitanika koji su spavali kraće od 7,5 sati', rekao je dr. Kazuo Eguchi s Medicinskog sveučilišta u japanskom gradu Tochigi, koji je vodio istraživanje.
Liječnici su ustvrdili da je san kraći od 7,5 sati povezan s više vrsta kardiovaskularnih bolesti kod pacijenata.
'Premalo sna povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti kod starijih osoba koje usto pate i od hipertenzije, posebno kada je tlak povećan tijekom sna', objasnio je dr. Eguchi, dodajući kako je to odraz modernog, ubrzanog načina života koji se odražava i na san pojedinca.
Istaknuo je da je kvalitetan san koji traje oko 7,5 sati vrlo bitan da bi se izbjegla pretilost ili pojava dijabetesa kod nekih osoba, ali i drugi rizični faktori poput povišenog tlaka tijekom sna.