Ljudski mozak rado pretvara želje u stvarnost

Slika nije dostupna
Ljudski mozak predviđa buduće događaje s nepopravljivim optimizmom koji često nije opravdan, ali nam čuva zdravlje.

Zahvaljujući snimanju magnetskom rezonancom skupina istraživača s odjela za psihologiju na sveučilištu u New Yorku zaključila je da su dva područja mozga, prednji cingularni korteks i amigdala, aktivnija kada se osoba sjeća pozitivne ili negativne prošlosti, predviđa sretnu i ugodnu budućnost, nego ako osjeća tjeskobu pred budućnosti.

Tali Sahrot i kolege to su zaključili pošto su od sedmorice muškaraca i osam žena u dobi od 18 do 36 godina zatražili da misle na događaje iz svoje prošlosti, a zatim da misle na budućnost na 14 sekunda.

Psiholozi i neurolozi su pošli od postavke da "umjereno optimistično maštanje može potaknuti promjenu ponašanja radi postizanja cilja i vezuje se s fizičkim i psihičkim zdravljem".

Pošto su analizirali snimke mozga 15 ispitanika istraživači su zaključili da "amigdala sigurno sudjeluje u selektivnom predviđanju budućih emocionalnih događaja, a ne služi općenito u razmišljanju o budućnosti".

No australski profesor neuropsihologije Marcello Costa ističe da je domet ovog istraživanja ograničen jer "nam ne govori ništa o neuronskim mehanizmima koji jačanje moždane aktivnosti dovode u vezu sa psihičkim stanjem".

Kako navodi Costa, sve dok se ne dokaže suprotno, aktivniji mozak nije jamstvo optimizma, ali se ni protivno ne može tvrditi.