Neprihvatljivo je da se referentne cijene lijekova prelamaju preko leđa pacijenata, ocijenila je na konferenciji za novinare predsjednica KUZ-a Mensura Dražić te dodala da je pacijentima nužno osigurati veću dostupnost inovativnih lijekova bez nadoplate.
Navodi primjer liječenja šećerne bolesti, gdje među predloženim lijekovima na tzv. besplatnoj listi nema inovativnih lijekova, dok je za novi oblik jedne vrste oralnog antidijabetika predviđena nadoplata, ovisno o dozi, između 95 i 180 kuna. Ista je situacija i s inzulinima, pa postoji opasnost da neki bolesnici neće moći platiti razliku te će biti prisiljeni mijenjati terapiju. 'To za dijabetičara znači 6-mjesečnu prilagodbu na novi lijek s neizvjesnim ishodom, budući da samo dobra kontrola bolesti jamči eliminaciju komplikacija', kaže Dražić.
Katarina Katavić iz Udruge oboljelih od malignih bolesti Za novi dan osvrnula se na najavu uvrštavanja na Listu skupih lijekova lijeka Sutent za karcinom bubrega. 'Prema našim informacijama lijek će moći dobiti samo 30 oboljelih pa se pitamo, ako je to točno, po kojim će kriterijima biti birani sretnici koji će ga dobiti', rekla je Katavić.
Sutent je u Hrvatskoj registriran prije godinu i pol dana, a na listu bi trebao doći tek 1. ožujka ove godine. No, to se, upozorava Katavić, neće skoro dogoditi s drugim lijekom - Nexavarom - koji je također registriran u Hrvatskoj, a u svijetu predstavlja prvu liniju liječenja raka bubrega i jetre.
Katavić navodi da pacijenti imaju velikih problema kod dobivanja skupih lijekova jer liječnici nemaju autonomiju prilikom propisivanja terapije, a brojni pacijenti javljaju da ga nisu mogli dobiti zbog toga što su bolnice premašile mjesečni limit potrošnje.
Predsjednica Udruga Za novi dan ističe da se ne provodi ni naputak ministra zdravstva prema kojemu bi svi pacijenti, kojima je potreban neki skupi lijek a nije na listi, takav lijek trebali dobiti ako to preporuči bolnica. Prema njezinim saznanjima takvo liječenje dosad nije odobrila ni jedna bolnica.