Od 516 srčanih bolesnika koji su sudjelovali u istraživanju, 44 je preživjelo srčani napad, a 19 je umrlo u 3 do 4 godine njihova praćenja, rekao je Yinong Young-Xu iz Zaklade Lown za srčanožilne bolesti u Massachusettsu.
On je glavni autor radova koji su predstavljeni na 57. godišnjoj konferenciji Američkog društva kardiologa (ACC) koje se od 29. ožujka do 1. travnja održava u Chicagu, u državi Illinois.
"U ranijim istraživanjima se psihološki stres, bilo da je uzrokovan depresijom ili nervozom, povezivao s napredovanjem ateroskleroze, nastankom tromboze (stvaranja ugrušaka) u arterijama i pojačanim rizikom od srčane aritmije", istaknuo je Young-Xu.
No, dodaje, "malo je bilo istraživanja koja su nastojala otkriti je li moguće poboljšati kardiovaskularno stanje osobe tako što će se utvrditi njezino psihološko stanje i antidepresivima i psihoterapijom smanjiti simptomi depresije i uznemirenosti".
Najnovija studija trebala bi potaknuti kardiologe da u liječenje srca i krvnih žila ne zanemare ni psihološke probleme svojih bolesnika, upozorava Young-Xu.