Sir John Burn, sa Sveučilišta Newcastle, rekao je da su nasumičnim kontroliranim ispitivanjem pokušali dokazati da aspirin prevenira rak debelog crijeva. I da su u tome i uspjeli, objavio je Fox News. Tim doktora Burna pregledao je 861 osobu sa Lynch Sindromom koji predstavlja nasljedni poremećaj gena za popravak DNA, a što se očituje pojavom tumora u mlađoj životnoj dobi. Iako se zna da aspirin može prouzročiti unutarnje krvarenje, doktor Burn kaže da su ljudi, obuhvaćeni istraživanjem, željeli koristiti aspirin. ‘Ukoliko im date aspirin, prevenirali ste 10.000 slučajeva raka, ali i uzrokovali 1.000 ulkusa. Što je sasvim prihvatljivo’, rekao je Sir John Burn.
>> Istraživanje: Zdravi ljudi ne bi trebali uzimati aspirin
Polovica od 861 osobe,uzimale su po dva aspirina dnevno (600mg), u različito dugim periodima. Deset godina nakon uzimanja tableta, bilo je 19 slučajeva raka među osobama koje su uzimale aspirin, i 34 među onima koje su uzimale inaktivnu supstancu ili placebo.
Među onima koji su najmanje dvije godine uzimali lijekove, bilo je 10 slučajeva raka u grupi koja je uzimala aspirin i 23 u ‘placebo grupi’.
Pozitivan efekt uzimanja aspirina uočen je nakon 5 godina uzimanja, ali je trajao i neko vrijeme nakon prestanka uzimanja, objavljeno je u medicinskom časopisu Lancet. Kako točno aspirin prevenira pojavu raka, i dalje nije točno razjašnjeno. No doctor Burns vjeruje da su spojevi u njemu poput okidača koji genetski oštećene stanice uništava u vrlo ranoj fazi.