Tražilice polako postaju dežurni liječnici. Međutim, liječnici upozoravaju da takve informacije ne treba shvatiti ozbiljno, jer dijagnoza bolesti nije baš tako jednostavna, a sa zdravljem nema šale. 'Danas jako puno toga ima, posebno kod mladih generacija i to posebno nama predstavlja problem' rekla je Vesna Potočki Rukavina, liječnica obiteljske medicine.
Brze internetske dijagnoze dostupne su i u hrvatskom virtualnom svijetu. Samo treba odabrati simptome i čekati odgovor na pitanje o čemu je riječ. No, taj odgovor ne treba ozbiljno shvatiti. 'Medicina nije nikada matematička operacija, dva plus dva nikada u medicini nije 4 i tu se često nalazimo na vrlo skliskom terenu i vrlo lako možemo pogriješiti', rekla je doktorica Rukavina.
Poznavanje pacijenta i iskustvo liječnika jedini mogu dovesti do pravih odgovora. Prema iskustvu doktorice Rukavine, osim pogrešne dijagnoze, internet i na druge načine komplicira i otežava rad liječnika. 'Nečesto se dešava da dođu s gotovom dijagnozom i inzistiraju na njoj, jer su oni to pročitali na internetu, i oni sigurno boluju od te bolesti. Onda treba malo više vremena da ih razuvjerimo', dodaje liječnica.
Pacijenti se rado fokusiraju na jedan simptom pa se lako prestraše, iako možda bez razloga, ali ima i onih koji dođu prekasno. I koliko god pitanja o zdravstvenom stanju bila iscrpna, temeljita i detaljna, to nije dovoljno za prave odgovore. Zato svima treba biti jasno da internet nije mjesto za ozbiljna pitanja o zdravlju. Broj korisnika interneta u Hrvatskoj raste iz dana u dan, i svako drugo kućanstvo ima računalo. Samo je bitno da ga ne počnemo smatrati svojim liječnikom, jer bi to mogli skupo platiti.