Inicijativa za proglašenje nacionalog dana oboljelih od epilepsije

Slika nije dostupna
Centar za epilepsije Zagreb zajedno s udrugama oboljelih pokrenuo je incijativu da se današnji dan Sv. Valentina, koji je i zaštitnik oboljelih od te neurološke bolesti, proglasi Nacionalnim danom oboljelih od epilepsije, istaknuto je na današnjoj tribini u Tribinama grada Zagreba.

Pokretači inicijative, za koju se nadaju da će se ostvariti do idućeg Valentinova, su voditelj Centra za epilepsije Zagreb pri Kliničkoj bolnici Sestre milosrdnice dr. Hrvoje Hećimović i ravnateljica kazališta Mala scena Vitomira Lončar, koja također živi s epilepsijom. Nastavak je to inicijative Svjetske zdravstvene organizacije iz 1998. koja proglašenje nacionalnog dana smatra važnim za destigmatizaciju bolesnika s epilepsijom.

Od epilepsije u Hrvatskoj boluje 45 tisuća ljudi, a svake godine je između 2.500 i 3.000 novooboljelih. Riječ je o kroničnoj neurološkoj bolesti od koje obolijeva uglavnom mlađe, radno sposobno stanovništvo, a 30 posto oboljelih je mlađe od 18 godina, istaknula je predstojnica Klinike za neurologiju KB Sestre milosrdnice prof. Vida Demarin.

Najčešći problem s kojima se oboljeli susreću je stigmatizacija
okoline, koja kod oboljelih stvara osjećaj manje vrijednosti,
nejednakosti s drugima i odbačenosti od društva.

Nedavno istraživanje u Hrvatskoj pokazalo je da većina ljudi iz
neznanja epilepsiju smatra psihičkom bolesti, što je pogrešno, pa je to jedan od razloga zašto je mnogo oboljelih od epilepsije
nezaposleno, rekla je Demarin.

Voditelj Centa za epilepsije dr. Hrvoje Hećimović navodi kako je
Nacionalni dan potreban da bi se skinula stigma s oboljelih, pogotovo većina njih spada u radno-aktivno stanovništvo koje uz redovitu terapiju može normalno živjeti i raditi. Dr. Hećimović ističe da je hrvatskim je bolesnicima dostupan veliki broj lijekova antiepileptika, kojima se može postići potpuna kontrola epileptičkih napada.