"Zrak koji udišemo zagađen je mješavinom tvari koje izazivaju rak", kazao je Kurt Straif iz međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) koja je dio SZO-a.
On upozorava da je zagađenje zraka opasnije od pasivnog pušenja. "Sada znamo da zagađenje zraka nije samo veliki zdravstveni rizik nego i vodeći uzrok iz okoliša koji dovodi do smrti od raka".
>> Obilježen Dan ružičaste vrpce
Glavni izvori zagađenja zraka su ispušni plinovi iz vozila, elektrane, poljoprivreda i industrija, kao i grijanje u kućama.
Stručnjaci SZO-a do svojih su zaključaka došli analizirajući rezultate više od tisuću istraživanja provedenih širom svijeta i smatraju da bi oni trebali snažno potaknuti vlasti na akciju.
Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) sada je uvrstila zagađenje zraka u istu kategoriju kancerogenih tvari kao i duhanski dim, ultraljubičasto zračenje i azbest.
SZO podsjeća kako je ranije dokazano da zagađenje zraka izaziva srčane i plućne bolesti, no sad je dokazano i da izaziva rak.
IARC navodi da najnoviji podaci pokazuju da je zagađenje zraka odgovorno za 223.000 smrti od raka pluća u svijetu, a više od polovice umrlih je u Kini i drugim istočnoazijskim zemljama u kojima je ubrzana industrijalizacija stvorila smog u gradovima poput Pekinga.
Prema IARC-u najzagađeniji gradovi su u Indiji i Kini.
Stručnjaci SZO-s kažu kako je njihovo istaživanje pokazalo i da mogu postojati veze zagađenja i raka mokraćnog mjehura.
Komentirajući nalaze za BBC Julie Sharp iz britanskog instituta za rak kaže kako se rizik od zagađenja zraka mora staviti u perspektivu. "Dok zagađenje zraka umjereno povećava rizik razvoja raka pluća, drugi faktori imaju puno veći učinak na naš rizik pogotovo pušenje." (HINA)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook