Folna kiselina pojačava rad mozga starijih osoba

Slika nije dostupna
Folna kiselina može pojačati rad mozga starijih osoba i tako smanjiti rizik od demencije, objavili su znanstvenici.

Moždane funkcije, pamćenje i brzina obrade podataka smanjuju se s dobi, ali istraživači u Nizozemskoj i Švicarskoj otkrili su da bi uzimanje folne kiseline moglo pomoći.

"Dokazali smo da trogodišnje uzimanje folne kiseline poboljšava nalaze kad se testira brzina obrade podataka i pamćenje, područja za koja se znada slabe sa starenjem", kaže dr. Jane Durga s istraživačkoga centra Nestle u Lausannei.

Folna kiselina je sintetski spoj folata, jednoga od vitamina skupine B kojega ima u zelenom lisnatom povrću, kvascu i nekom voću.

Ženama se preporučuje uzimanje folne kiseline prije začeća i u prvim mjesecima trudnoće jer tako sprečavaju neke poremećaje poput spine bifide.

I britanski su znanstvenici dokazali da folna kiselina smanjuje rizik kod kardiovaskularnih bolesti jer smanjuje razinu aminokiseline homocisteina, za koju se sumnja da oštećuje unutrašnji sloj arterija.

Durga i znanstvenici sa sveučilišta u Wageningenu u Nizozemskoj, koji su svoj rad objavili u medicinskome časopisu Lancetu, usporedili su utjecaj nadomjesne terapije folnom kiselinom s terapijom placebom. Njihova je studija obuhvatila 818 muškaraca i žena u dobi od 50 do 70 godina.

Polovina dobrovoljaca tri je godine dobivala 800 mikrograma folne kiseline na dan, a kontrolna je skupina primala placebo.

Znanstvenici su na kraju istraživanja provjerili kognitivne i
memorijske funkcije ispitanika i otkrili da su rezultati znatno bolji u skupini koja je uzimala folnu kiselinu.