U međuvremenu, prvo cjepivo protiv H5N1, odnosno ptičje gripe, trebalo bi se pojaviti u roku od godine dana. Pokusna ispitivanja cjepiva protiv AIDS-a i HIV-a trebala bi biti gotova do 2009. godine, a najučinkovitije cjepivo protiv malarije, od koje svake godine umre milijun ljudi, moglo bi biti spremno za širu uporabu 2011. godine.
To su neki od ohrabrujućih zaključaka sa sedmog Foruma Svjetske zdravstvene organizacije o ispitivanju cjepiva održanom u Bangkoku na kojemu je sudjelovalo više od 200 stručnjaka s tog područja.
Godišnji sastanak eksperata iz privatnog i javnog sektora poslužio je za raspravu o mogućnostima širenja 'nedovoljno iskorištenih cjepiva', kao što je tek licencirano cjepivo protiv rotavirusa, pneumokoka (koji uzrokuje bakterijsku upalu pluća) i humanog papilomavirusa, o napretku u pronalaženju cjepiva za nedavne pandemije kao što je ona ptičje gripe, kao i o dugoročnom planiranju pronalaženja cjepiva za 'masovne
ubojice' kao što su malarija, HIV/AIDS, tuberkuloza i dengue
groznica.
'Očekujemo da ćemo u roku od godine dana imati cjepivo protiv H5N1 primjenjivo na ljudima', rekla je Maria-Paule Kieny, direktorica Inicijative za istraživanje cjepiva u okviru WHO-a.
Cjepiva, proizvod zdravstvene industrije koja jačaju imunitet
organizma, zaslužna su za iskorjenjivanje nekadašnjih
'bolesti-ubojica' kao što su difterija, tetanus, dječja paraliza i
trakavica.