Često ih traže od liječnika i za obične virusne upale ili na svoju ruku uzimaju stare tablete. Mnogi zaboravljaju da prečestim uzimanjem antibiotika zapravo stvaramo opasne bakterije još otpornije na lijekove. Ladice s antibioticima u hrvatskim se ljekarnama gotovo brže prazne, nego pune i svaki dan ih uzimaju deseci tisuća građana od kojih mnogi nepotrebno.
'Pitaju me mogu li koristiti stare antibiotike što se ne smije ni u kom slučaju. Treba popiti cijelu kuru, znači 7, 10 ili 14 dana, koliko je doktor odredio i ne prestati nakon dva, tri dana ako se osjeti čovjek bolje jer onda nema smisla', ističe farmaceutkinja Dina Krnjaić. Zanimljivo, čak 75 posto antibiotika građani uzimaju nepotrebno, za obične virusne upale. No liječnici kažu da ne postaje naše tijelo otporno na antibiotike, već same bakterije.
Puno antibiotika - opasne bakterije
'Ako se puno koristi antibiotik, postaju otporne i na kraju dođe do situacije da nam se javljaju bakterije na koje više praktički ni jedan uobičajeni antibiotik ne djeluje', ističe specijalist obiteljske medicine Helena Šimurina.
Liječnici stoga upozoravaju da se antibiotici ne smiju piti 'za svaki slučaj', zbog primjerice povišene temperature. Ne smiju se uzimati stari antibiotici i uvijek se treba konzultirati liječnika i držati se uputa. Upravo se preranim prekidom uzimanja antibiotika stvaraju uvjeti za razvoj mikroorganizama otpornih na lijekove, koji su time dobili premalu dozu i još ojačali.
Med, agrumi, propolis upravo su u prirodi brojni sastojci kojima možemo ojačati imunitet, a lijekove uzimati samo kada nam to odredi liječnik.