Desetina vozača pod lijekovima za smirenje

Bezopasni lijekovi postaju opasni dok ste za volanom

Slika nije dostupna
Svaka četvrta prometna nesreća povezana je s upotrebom lijekova, a čak četvrtina vozača koji su sudjelovali u frontalnim sudarima bili su pod utjecajem lijekova koji smanjuju vozačke sposobnosti. Čak i naizgled bezopasni lijekovi koji primjerice ublažavaju simptome gripe postaju opasni za volanom.

Pojedini lijekovi bez pretjerivanja vozače mogu stajati glave. Na vozačke vještine najgore djeluju anksiolitici, lijekovi za smirenje. Upravo oni najčešće se nalaze u krvi vozača koji dožive nesreću, a vrlo često se propisuju. Riječ je o lijekovima koji usporavaju reakciju vozača i ometaju procjenu daljine dvaju vozila koja su u prometu.

Na popisu lijekova koje bi vozači trebali izbjegavati su i antidepresivi, zatim jači analgetici, lijekovi protiv bolova, te antihistaminici, lijekovi protiv alergija. Pretpostavlja se da je otprilike od tri do sedam i pol posto nesreća uzrokovano nekim od tih lijekova. Ako nije prošlo barem dvanaest sati od uzimanja takvog lijeka do sjedanja za volan, vozači riskiraju. A riskiraju čini se mnogi. Oko deset posto vozača, pretpostavka je, koristi neki od lijekova za smirenje.

Povezane teme