Djevojčice koje su pri rođenju imale manje od 2,5 kilograma više su padale u depresiju u dobi od 13 do 16 godina od njihovih vršnjakinja koje su rođene s normalnom težinom.
U istraživanju je sudjelovalo 1400 djece stare od devet do 16 godina. Od ispitanih djevojčica 5,7 posto je pri rođenju imalo manje od 2,5 kilograma, a 38 posto njih je iskusilo depresiju od trinaeste do šesnaeste godine. Od djevojčica, koje su rođene s normalnom težinom, samo njih osam posto je doživjelo depresiju.
U prosjeku oko 23,5 posto tinejdžerica, koje su imale manjak kilograma pri rođenju, godišnje bude depresivno, a samo 3,4 posto onih koje su rođene s normalnom kilažom. Samo 4,9 posto dječaka, rođenih s manjkom kilograma, iskusilo je isti problem.
Niska težina nije povezana s rizikom od bilo kojeg drugo psihijatrijskog stanja, uključujući anksiozne proremećaje niti kod jednog spola.
Znanstvenici pretpostavljaju da razlog leži u promjenama koje se događaju bebama pri izlasku iz maternice. No, mogući su i drugi socijalni razlozi, npr. siromaštvo zbog čega majka ne jede puno, depresivna majka, koja u velikom broju slučajeva puši cigarete i pije alkohol.