Iako teškoće s ambrozijom nisu u Rijeci tolike kao u nekim drugim hrvatskim krajevima, primjerice Slavoniji, ona se širi u cijeloj Europi, pa će Riječani sljedeći tjedan moći bolje upoznati taj medicinski i poljoprivredni problem na info-štandu u središtu grada. Na štandu će biti lončanice ambrozije, podatci o biljci i o njezinu uklanjanju.
Pojava ambrozije na gradskom ili državnom zemljištu može se prijaviti gradskoj upravi, rečeno je na konferenciji za novinare.
Ambrozija je jednogodišnja biljka koja naraste i do metar i pol visine. Korijen joj je vretenast, stablo uspravno i razgranano, s grubim dlačicama. Listovi su jajolika oblika, a cvjetovi žućkaste boje u obliku grozdastih cvatova na vrhovima stabljike ili grane.
Svaka biljka proizvede oko stotinu milijuna zrnaca peludi na godinu i više od 60 tisuća sjemenaka, koje u zemlji mogu preživjeti 30 godina i smrzavanje.
Najveće su koncentracije peludi u zoru i prijepodne, a smanjuju se nakon kiše. Znakovi alergije su kihanje, svrbež i vodeni iscjedak iz nosa, otekline kapaka te otežano disanje. Osim alergijske hunjavice često se razvija i astma.
Biljka najčešće raste na zapuštenoj zemlji. Pojedinačno se može čupati s korijenom, a za veće površine preporučuje se košnja prije cvatnje pet centimetara od tla. Velike površine treba prskati pesticidima.
Osobama koje pate od alergije preporuča se da se informiraju o koncentraciji peludi u zraku i da izbjegavaju izlaganje peludi u najvećoj mogućoj mjeri. Izlazak na otvorene prostore preporučuje se nakon kiše, uz pridržavanje uputa liječnika.
Po Naredbi o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije, koju je izdalo mjerodavno ministarstvo, svatko je obvezan uništavati ambroziju i sprječavati da se širi.
Udruga za borbu protiv ambrozije potaknula je inicijativu da se u prvom tjednu kolovoza obilježava Dan borbe protiv ambrozije.