Godišnje se u Hrvatskoj otkrije 2.600 novih slučajeva raka debelog crijeva, druge po učestalosti maligne bolesti u žena i muškaraca, od koje godišnje umre više od 1.600 oboljelih.
Slične programe ima još desetak europskih zemalja, no Hrvatska je prva u kojoj je preventivnim pregledima debelog crijeva obuhvaćena cijela rizična populacija, rekao je Ljubičić na konferenciji za novinare.
Programom su obuhvaćene sve osobe između 50 i 74 godina starosti jer je kod njih najveća učestalost raka debelog crijeva. Oni će svake druge godine na kućnu adresu dobiti omotnicu s uputama i specijalnim testom na nevidljivu krv u stolici.
Testiranje stolice građani će obaviti sami kod kuće, a nalaze poslati na za to predviđeni način u nadležni županijski zavod za javno zdravstvo na očitavanje.
Osobe s pozitivnim nalazom dobit će poziv na kolonoskopski pregled debelog crijeva kako bi se utvrdili razlozi za nevidljivo krvarenje.
- Ako se na taj način otkriju predtumorske lezije ili rak u ranoj
fazi, on je izlječiv u 95 posto slučajeva. Želimo stoga što veći
odaziv jer o njemu ovisi hoćemo li uspjeti za pet godina smanjiti učestalost bolesti za 15 posto, kaže ministar Ljubičić.
Ocijenio je da bi se to moglo postići s odazivom na preglede od 40 posto. U tom se slučaju očekuje 20.000 kolonoskopija godišnje te ukupni troškovi programa u godinu dana od 25 milijuna kuna.
Pregledima je ukupno obuhvaćeno 1,2 milijuna osoba, a pozive na pregled dobit će svake godine po 560.000 građana.
Provedba Nacionalnog programa podrazumijeva i veliki posao za županijske zavode za javno zdravstvo kojima bi uskoro u tom poslu trebalo pomoći još desetak akreditiranih centara u cijeloj Hrvatskoj, najavio je ministar.
Građani će se moći obratiti zavodu za javno zdravstvo na području na kojem žive i za sva dodatna pojašnjenja i pomoć oko obavljanja kućnih testiranja.