Naše uši nisu tu samo da nam pomognu čuti što osoba pored nas govori. One nam otkrivaju i razne vrste tragova o našem okruženju - od toga kolika je udaljenost nekog objekta do veličine ljudi oko nas.
Istraživači sada pokušavaju otkriti način na koji se tim zvukovima može manipulirati da utječu na raspoloženje i percepciju ljudi. U jednom eksperimentu stručnjaci su dokazali da zvuk može prevariti mozak da misli kako osoba dodiruje različite površine.
Sudionica je u sklopu eksperimenta zamoljena da prstom prelazi preko trake od glatke plastike. Dok je ona pomicala ruku, u slušalicama su se izmjenivali zvukovi prsta koji prelazi preko papira, brusnog papira i baršuna. Sudionica je prijavila vidljive promjene u tome kakav je osjećaj imala pod prstima nakon svakog zvuka.
Ako vas trgne glasan zvuk NEMOJTE se prestrašiti - Evo o čemu se radi!
Test je osmislila Ana Tajadura-Jimenez s londonskog sveučilišta.
'Zanimljivo je da su zvukovi koji prate gotovo svaki tjelesni pokret vrlo bogati informacijama o tijelu i prostoru koji ga okružuje', rekla je. Vjeruje da slušne promjene zbunjuju mozak i stvaraju neusklađenost među osjetilima.
Test s prstima samo je jedan u nizu psiholoških eksperimenata koji se provode na lodnosnom sveučilištu, a koji istražuju kako promjene zvukova (koje sami proizvodimo) u relanom vremenu mijenjaju percepciju.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook