Samo nekoliko desetljeća nakon što su izmišljeni, emotikoni su postali neizostavan dio online komunikacije u tolikoj mjeri da ljudski mozak danas na njih reagira na jednak način kako bi reagirao na ljudsko lice, ustanovili su znanstvenici Fakulteta psihologije sa Sveučilišta Flinders u australskom Adelaideu.
Emotikoni, čiji naziv potječe od spoja engleskih riječi 'emotion' i 'icon', postali su vrlo važan način internetske komunikacije te, kako tvrde znanstvenici, mijenjaju način na koji funkcionira naš mozak. Uz njihovu pomoć 'dešifriramo' bezbroj SMS-ova, emailova i tweetova koje bismo teško tako jezgrovito uspjeli opisati samo riječima, piše The Daily Telegraph.
Biste li je kušali: Pizza koja može trajati 3 godine!
Dr. Owen Churches i njegovi kolege s adelaidskog sveučilišta došli su do zaključka da su emotikoni postali u tolikoj mjeri važni u komunikaciji da na njih reagiramo na jednak način na koji bismo reagirali na izraz ljudskog lica. Na određene izraze lica reagiraju dijelovi mozga poput oksipitotemporalnog korteksa, no jedino kada emotikon nije postavljen obrnuto.
Churches i suradnici otkrili su da je 20 ispitanika koji su sudjelovali u njihovu istraživanju s emotikonima reagiralo na jednak način, no samo kada su emotikoni bili postavljeni u uobičajenom obliku, slijeva na desno :-). Kada su bili prikazani obratno, zdesna na lijevo, nije uočena očekivana reakcija u korteksu. Dakle, emotikon :-) doživljavamo poput izraza ljudskog lica, no ne uspijevamo reagirati na jednak način kada se u poruci pojavi znak (-:. (Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook