Broj prijatelja koje svaka pojedina osoba ima može biti dosta teško odrediti, obzirom da su društveni mediji proširili taj termin do neprepoznatljivih mjera, no znanstvenici su se u istraživanju držali osnova te su broj prijatelja pojedinaca mjerili brojem telefonskih kontakata, odnosno koliko pojedina osoba zove poznanika putem telefona.
Iako zvuči staromodno, znanstvenici tvrde da su njihovi rezultati u korelaciji s prijašnjim studijama te jednake konzistencije. Prijašnje studije mjerile su broj prijatelja metodom kontakta licem u lice, prenosi Independent.
I eto nas do "magične" dobi u kojoj čarolija povećanja broja prijatelja nestaje. Dakle, s navršenih 25 nadalje i prema rezultatima ovog najnovijeg istraživanja, broj prijatelja koje pojedinac ima strelovito opada, a trend se nastavlja do duboke starosti.
Istraživači su otkrili da prosječan muškarac u dobi od 25 godina kontaktira 19 različitih osoba mjesečno, dok prosječna žena iste dobi kontaktira njih 17,5.
Do 39 navršenih godina, muškarci mjesečno kontaktiraju svega 12, a žene 15 osoba mjesečno. U konačnici, u dobi od 80 godina, broj kontakata se zaustavlja na otprilike osam za žene i šest za muškarce. Prema studiji, starije osobe ostaju u kontaktu uglavnom sa svojom djecom i unučadi do svoje smrti pa je ta konačna brojka zato više-manje konstanta u navedenoj dobi nadalje.
Razlog u rapidnom gubitku prijatelja znanstvenici vide u eksperimentiranju koje je karakteristično za mlađu dob i željom za upoznavanjem novih ljudi. Studija navodi da su osobe u mlađoj dobi poput kupaca u shopping centru te da isprobavaju puno prijateljstava, prije nego li svoju energiju usmjere na odabrani uski krug prijatelja u kasnijoj dobi.