U izvještaj objavljenom u žurnalu 'Nature', međunarodni tim rekao je kako su sekvencionirali genom ženke gibona, piše Business Standard.
Genetički, giboni su bili prvi primati koji su se izdvojili od Velikih majmuna, a to se dogodilo prije oko 17 milijuna godina.
U seriji događaja tijekom dva milijuna godina, giboni su se podijelili u četiri podgrupe, nazvane genera.
Analiza sugerira da gibonov DNK ima mnogo zajedničkog s majmunima i ljudima. 'Genetička informacija sama po sebi slična je našoj', rekao je znanstvenik Christian Roos.
Giboni komuniciraju pjevanjem na različitim narječjima
'Međutim, veliki segmenti DNK i mnogi geni razvrstani su različito kod pojedinih kromosoma', fenomen je to koji je uzorkovan preskakanjem gena.
Mehanizam nazvan LAVA transposon, povećava mogućnost u kojoj se događa mutacija DNK, koja objašnjava zašto se evolucijska promjena događa u tako kratkim vremenskim razdobljima.
Rad bi trebao pridonijeti razumijevanju ljudske evolucije, kažu autori. To bi također moglo pomoći u objašnjavanju nekih mehanizama kod bolesti koje se razviju kada se genetski paket i regulacije prekinu.
'Rak je jasno najveći primjer udara kromosoma na reorganizaciju kromosoma', rekla je Kim Worley sa Sveučilišta u Texasu.
'Sekvencioniranje gibonova gena daje veći uvid u ovaj proces. Također postoje brojne druge genetičke bolesti koje rezultiraju iz ovih događaja', zaključuje se u izvještaju.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook