Do čega je došlo

Umirovljenici se odaju kriminalu kako bi bolje živjeli u - zatvorima!

Slika nije dostupna
Troškovi života za otprilike 25 posto prelaze temeljnu državnu mirovinu na godišnjoj razini.

Japanski zatvorski sistem nalazi se odnedavno u nezabilježenoj krizi jer se, tužno ali istinito, iz dana u dan sve više tamošnjih umirovljenika odaje kriminalu kako bi završili iza rešetaka.

Statistike govore da 35 posto krađa po trgovinama ide na teret prijestupnika starijih od 60 godina, odnosno da je među njima čak 40 posto onih koji su isti zločin ponovili više od šest puta.

Matematika iza te tragične priče je vrlo jednostavna, japanskim je umirovljenicima lakše živjeti u zatvorima negoli u vlastitim domovima jer dobar dio njih za dostojan život naprosto nema. S druge strane, zatvori im nude besplatnu hranu, smještaj i zdravstvenu skrb.

Čak 75% djece dnevno na zraku boravi manje i od zatvorenika!

"Čak i uz oskudnu prehranu te skroman smještaj, japanski umirovljenik samac nema čime plaćati troškove jer za otprilike 25 posto prelaze temeljnu državnu mirovinu na godišnjoj razini", napisao je u svojoj studiji Michael Newman, čija ja zapažanja prenio Financial Times.

"Socijalna situacija u Japanu je naprosto takva da umirovljenike tjera na kriminal. Još od Drugog svjetskoga rata nikad nismo imali veći broj ljudi koji primaju državnu pomoć. Čak 40 posto japanskih umirovljenika žive sami. I, zato, jednom kada napuste zatvore, budući da nemaju novaca ili obitelj, gledaju kako će brže-bolje natrag u njih", dodao je njegov kolega Akio Doteuchi.

Povezane teme