Očekuje se da bi pri slobodnom padu mogao vlastitim tijelom probiti zvučni zid. To, inače, nije prvi skok doslovno iz svemira. 1960. godine s visine od 35 kilometara skočio je časnik američkog ratnog zrakoplovstva, pukovnik Joe Kittinger. Taj skok bio je važan eksperiment za američki svemirski program, a Kittinger, čiji poduhvat su entuzijasti neuspješno htjeli ponoviti nekoliko puta, ponekad i sa smrtnim ishodom, sudjeluje u najnovijem projektu kao savjetnik Baumgartneru. Kittingerov skok možete pogledati u priloženom videu.
Baumgartner je inače poznat po svojim opasnim pothvatima poput slobodnog preleta preko Engleskog kanala u letećem odijelu. Također, drži i svjetski rekord u B.A.S.E. jumpingu koji je postavio skokom s tada najvišeg tornja na svijetu, onog Petronasovog u glavnom gradu Malezije, Kuala Lumpuru. Protekle dvije godine proveo je pripremajući se za predstojeći izazov. Za vrijeme skoka bit će opremljen najsuvremenijom tehnologijom kako bi se prikupili brojni podaci o samom padu, njegovom fizičkom stanju u pojedinim fazama pada i sl. Bit će to jedinstvena prilika za skupljanje podataka jer će Baumgartner skočiti sa samog ruba svemira.
Tim koji radi na projektu i opremi čini sam vrh znanstvenika i inženjera u toj domeni. Voditelj tima, dr. Art Thompson, jedan je od ključnih ljudi u nekim od najvažnijih projekata američke vojske, poput rada na 'nevidljivom' bombarderu Stealth. Liječnički tim predvodi dr. Jonathan Clarck, koji je u posljednjih 20 godina bio član šest NASA-inih misija u svemir. Već danas bi se trebalo znati kada će skok biti izveden.