Španjolska
Španjolska tradicija 'sieste' svjetski je poznata. Dvosatna, a ponegdje i trosatna pauza za objed ili čak spavanac ugrađena je duboko u temelje poslovnog svijeta. Riječ 'siesta' potječe od latinske sintagme 'sexta hora' što u prijevodu znači šesti sat, a odnosi se na vrijeme poslije ručka. Većina trgovina i ostalih poslovnih objekata zatvara svoja vrata iza podneva kako bi se radnici odmorili.
Švedska
Šveđani svoje pauze za kavu nazivaju 'fika' i doista su postale institucija u toj zemlji. Većina švedskih radnika tijekom dana uzima pauzu za uživanje u svom omiljenom kafiću, a šalicu kave najčešće piju uz poneku slasticu. Po tome su dosta slični Hrvatima koji će rijetko kad odbiti šalicu dobre kave i ispijati je satima u ugodnom društvu.
Grčka
U vrijeme ljetnih mjeseci Grci se odaju 'volti' što u prijevodu znači šetnja ili izlazak. Čim sunce počne zalaziti grčke obitelji kreću u šetnju po glavnim ulicama svojih gradića te šetnicama uz obalu.
>> Što treba napraviti da se godišnji odmor ne pretvori u godišnji umor
Italija
Talijani si pauzu za odmor od užurbanog modernog života uzimaju čak dva put tijekom dana - jednom u popodnevnim satima te još jednom pred večer. Ono u što se turisti često uvjere na teži način, Talijani često produlje svoju pauzu za ručak pa su mnoge trgovine zatvorene od 13-16 sati. To vrijeme Talijani nazivaju 'passeggiata'.
Kanada
U proljetnim i ljetnim mjesecima mnogi Kanađani, koji ostatak godine obitavaju u urbanim središtima, vole ugrabiti svaku priliku da se otisnu u prirodu i odmore u nekoj od popularnih koliba daleko od užurbanosti gradskog života. Ova tradicija posebno je raširena u Ontariju čiji stanovnici redoviti za vikend bježe iz grada i odmaraju na jezerima.
Francuska
Dok se kod nas aperitiv odnosi na čašicu dobre 'žestice' prije jela Francuzi pod imenom 'l'aperitif' podrazumijevaju druženje prije večere uz dobru hranu i čašu vina. 'L'aperitif' je Francuzima postao životni stil.
Japan
Prije večer Japanci obično uzmu nekoliko minuta mira i tišine kako bi zahvalili na hrani, ali i kako bi promislili o cijelom ciklusu kojim je hrana stigla na njihov stol. Oni to nazivaju 'itadakimasu' - izraz zahvalnosti koji potječe iz budističkog načela poštivanja svih živih bića, piše Huffington Post.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook