Naime, nova studija je pokazala kako su stariji vozači koji su pohađali psihološke vježbe skrivili upola manje prometnih nesreća nego oni koji nikada nisu bili na treningu. Studija koju su izradili znanstvenici s više američkih sveučilišta, a koja je trajala šest godina, pokazala je kako prave psihološke vježbe mogu povećati spoznajne sposobnosti kod starijih vozača, donosi Los Angeles Times.
>> Vozači uzrokuju četiri puta više nesreća od vozačica
>> Podsjetnik vozačkog bontona u zimskim uvjetima
Sudionici ove studije bili su smješteni u tri različite programe obuke ili kontrolnu grupu. Prva grupa je slušala 10 sati programa namijenjenog poboljšanju njihovih vizualnih sposobnosti i pažnje. Druga grupa je 10 sati slušala predavanja kojima su naučili strategije za poboljšanje pamćenja, a treća grupa je u svojih 10 sati učila poboljšanje razmišljanja i vještinu rješavanja problema. Sudionici u kontrolnoj grupi nisu pohađali nikakve psihološke treninge.
Istraživanje trajalo šest godina
Kroz šest godina proučavanja svih sudionika ovog istraživanja znanstvenici su uočili kako je broj prometnih nesreća koje su skrivili oni koji su pohađali vježbe za 50% manji nego oni koji nisu pohađali nikakva vježbe. 'Psihološki treninzi su pokazali kako puno pomažu u samostalnosti i kvaliteti života starijih osoba', izjavio je voditelj studije Jerri Edwards koji je naglasio kako je moguće da radi ove studije psihološke vježbe postanu obavezne za sve starije vozače.
Ukupno {{TotalVotes}}
Greška prilikom glasanja. Pokušajte ponovno kasnije. {{error}}