Zahvaljujući američkome astronomu Scottu Manleyju, koji je uložio golem trud kako bi napravio sljedeći video, eto nam svima jedinstvene prilike da naučimo ponešto o asteroidima, koliko ih se to nalazi oko Zemlje i kolika su nam zapravo prijetnja.
Naime, Manley je odredio pozicije oko pet tisuća poznatih nam nebeskih tijela te vrste u blizini naše planete, te ih je sve vjerno označio u videu kojim možete i sami upravljati budući da nudi pregled od 360 stupnjeva.
"Kako ih ne biste miješali sa zvijezdama, ubrzao sam vrijeme. Svaka sekunda u videu označava otprilike dva i pol dana, a oni asteroidi koje vidite da se najbrže kreću, e ti su nam najbliži", pojasnio je Manley i dodao:
"Prema nekim procjenama mi znamo za samo 1% asteroida koji se nalaze u blizni Zemlje. a jedan od razloga zašto je tome tako jest što ne možete uperiti teleskop prema Suncu i otkriti što se sve nalazi između".
"Zato danas radimo na konceptu teleskopa naziva Sentinel, čija će namjena biti upravo to da nam javi što još sve postoji jer mi trenutačno u suštini letimo zatvorenih očiju. Silno je važno znati prijeti li nam što i o čemu je riječ", istaknuo je Manley i pozvao na financiranje tog projekta jer će, navode i njegove kolege, u narednih 85 godina deseci tisuća ljudi poginuti od njihovih udara u Zemlju.
POGLEDAJTE NJEGOV FENOMENALAN PRIKAZ - i podsjetite se u nastavku na čuvenu Tungusku eksploziju iz 1908. godine, kada je iznad Sibira palo nebesko tijelo koje je pritom izazvalo eksploziju snažniju više od tisuću puta od onih u Hirošimi i Nagasakiju.
Tunguska eksplozija naziv je za nerazjašnjenu eksploziju koja se je odigrala 1908. u Rusiji, u Sibiru, u blizini rijeke Tunguske. Događaj se katkad i spominje kao Velika Sibirska eksplozija. Pretpostavlja se da je iznad tog područja pao i izgorio asteroid.
Do eksplozije je došlo oko 7:14 sati ujutro po lokalnom vremenu, a procjene o oslobođenoj energiji tijekom eksplozije sežu od 5 megatona do 30 megatona.
Najvjerojatnija stvarna jačina je bila između 10 i15 megatona, što je otprilike jednako termonuklearnoj eksploziji Castle Bravo aktiviranoj u veljači 1954., ili, oko tisuću puta snažnijoj od atomskih bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki.
Većina očevidaca svjedoči o jednoj eksploziji, no neki i o više njih. Prilikom eksplozije su stabla u krugu od 30 kilometara uništena, spaljena i svinuta, a prozori i vrata u 65 km udaljenom mjestu Vanavara su popucali.
Procjenjuje se da je događaj obuhvatio područje površine od 2.000 km2 i uništio 60 milijuna stabala. Čak su i putnici Transsibirske pruge, udaljene oko 600 km, svjedočili o potresima i svjetlima na nebu. (Izvor Wikipedia).
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook