Iako je nekoliko komada najčešće dobrodošlo u svakom vrtu, ne samo zbog lijepe vanjštine, već i zbog toga jer jedu uši i druge nametnike, nekoliko milijuna je ipak previše.
A upravo se to dogodilo stanovnicima Somerseta i Norfolka u Velikoj Britaniji. Morali su trčati u zaklone ne bi li se obranili od invazije bubamara. Jedna je žena ostala zapanjena kad je svoj žuti automobil zatekla potpuno prekriven tim sićušnim bićima. Drugi su pak bespomoćno pokušavali očistiti odjeću, obuću i druge stvari od tisuća bubamara. Oko 10 milijuna bubamara je pak svoj dom pronašlo na jednoj od obližnjih farmi. Otkako su prošli mjesec sletjele prekrile su svaki pedalj - polja, zidove i krovove zgrada, kamione, traktore i sve ostalo...
Nešto slično već se dogodilo 1976. Stručnjaci tvrde kako one dolaze na gozbu, tj. u tolikom se broju pojavljuju kada se njihova hrana, lisne uši i ostali nametnici, također pojavljuju u povećem broju.
'Bubamara je kod nas vrlo čest insekt, no njihova populacija povremeno 'eksplodira'. Ali ako nema dovoljno lisnih ušiju, tj. kada sve pojedu, one jednostavno umru od gladi', kazao je stručnjak Robert Harrison.
Većina bubamara pari se tijekom svibnja i lipnja i tada su vrlo česti gosti u vrtovima. Tijekom svog kratkog života ženka bubamare položi više od 2.000 jajašaca na peteljke listova blizu kolonija biljnih ušiju.