Ipak, moderno doba donijelo nam je i mnoge novotarije zbog kojih je gotovo nemoguće nestati bez ikakvog traga. No, ovo su priče o ljudima koji su pokazali da to možda i nije tako.
5. Ray Gricar
Više od dvadeset godina, Ray je bio okružni tužitelj u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji. Bio je snažan čovjek s dobrom reputacijom. 15. travnja 2005. nazvao je svoju djevojku i rekao joj kako se vozi i da uskoro stiže.
Nikada se nije vratio.
Vjerojatno mislite kako je u svom poslu sigurno stekao mnoštvo prijatelja. To su mislili i detektivi kojima je dodijeljen slučaj njegova nestanka. Rayev auto je pronađen ispred jedne trgovine, a u njemu je ostao samo mobitel, a nakon nekoliko dana uz rijeku je pronađen i Rayev laptop koji je bio potpuno uništen i nikakvi podaci s njega nisu mogli biti spašeni.
U trenutku kad je nestao, Ray je istraživao slučaj seksualnog zlostavljanja na Sveučilištu u Pennsylvaniji, u kojem je glavni osumnjičenih bio pomoćni nogometni trener. Kasnije se saznalo da je Gricar već 1998. imao dokaze protiv trenera, no nije htio podignuti optužnicu, isto se dogodilo i 2005. godine. Čini se da je godinama sakupljao dokaze kako bi na kraju podignuo najveću optužnicu koju je njegov okrug vidio.
Sjećate se onog laptopa koji je pronađen kraj rijeke? Nakon što su detektivi pretražili Rayevo kućno računalo vidjeli su da je često pretraživao internet upitima 'kako uništiti hard drive', 'kako spržiti hard drive' i 'šteta na računalu nastala od vode', prenosi Cracked.
To je detektive navelo na pomisao kako se Ray sam riješio računala i onda nestao. Ali zašto? Izgleda da nikada nećemo saznati.
4. Louis Le Prince
Le Prince je bio slavni izumitelj iz 19. stoljeća koji se specijalizirao za kamere i bio je toliko ispred svog vremena da je čak napravio i prvi filmić. No, zašto onda nakon toga više nismo čuli za njega?
1890. godine Le Prince je putovao u Ameriku kako bi pokazao sve divne stvarčice koje je izumio. U Dijonu se ukrcao na vlak i nakon toga ga više nitko nikad nije vidio.
Nitko od putnika nije vidio ništa sumnjivo, nisu se čuli nikakvi neobični zvukovi. Svi su prozori bili zatvoreni, a vlak do Pariza nije stajao, no kada je vlak stigao u Pariz Le Prince nije bio u vlaku, a nije bila ni njegova prtljaga koja je bila u posebnom vagonu.
Neki vjeruju da je Le Prince počinio samoubojstvo, za što nema nikakvih dokaza, neki kažu da je pobjegao zbog financijskih problema, a neki misle kako ga je ubio brat. Za ništa od navedenog ne postoji nikakav dokaz.
No, postoji još jedna teorija. Le Prince je, naime, bio najveći konkurent jednom američkom izumitelju. Često su podmetali jedan drugome, Amerikanac je blokirao Le Princeove patente u Americi, a Le Prince je blokirao njegove u Europi.
Pitate se o kome je riječ? Je li vam poznato ime Thomas Alva Eddison? E, upravo on je bio Le Princeov najveći konkurent. Budući da Le Prince nikada nije stigao u Ameriku, Eddison je bez problema mogao prisvojiti si sve zasluge za izum kinematografije. No, ni o ovoj teoriji ne postoje nikakvi dokazi, a kada bi i postojali, glavno pitanje bi bilo: Kako je to izvedeno?
3. Jean Spangler
Jean Spangler bila je prekrasna američka glumica koja je upravo prije nestanka snimila film 'Mladić s rogom'. To je bila još jedna u nizu manjih uloga koje su ju trebali dovesti do veće slave. Je li to uistinu tako moglo biti, nikada nećemo doznati.
Jean se jednog listopadskog dana 1949. godine uputila na sastanak s bivšim suprugom kako bi raspravili o alimentaciji. Nikada se nije vratila.
Njena torbica je pronađena dva dana kasnije u istom stanju u kakvom je i bila, a u njoj je pronađena poruka u kojoj je pisalo 'Kirk, ne mogu više čekati. Idem k dr. Scottu. Najbolje je da to obavim dok majke nema.'
Kirk s kojim je radila bio je slavni glumac Kirk Douglas, no ni za što nije bilo dokaza, pa tako ni o Kirkovoj povezanosti s njezinim nestankom, kao i povezanosti bivšeg supruga.
Još jedna zanimljivost jest da su u isto vrijeme nestala i dva mafijaša s kojima se Jean družila. Pitate se ima li kakvih dokaza o povezanosti tih slučajeva? Naravno da nema.
2. Jim Thompson
Jim Thompson je za vrijeme Drugog svjetskog rata bio agent OSS-a, preteče današnje CIA-e, a nakon umirovljenja odlučio je poći stazama modne industrije, te se upravo zahvaljujući njemu oporavila tajlandska industrija svile, zahvaljujući kojoj je Jim zgrnuo ogromno bogatstvo. 26. ožujka 1967. otišao je na vikendicu sa svojim prijateljima, pri čemu je sam otišao u šetnju šumom iz koje se nikada nije vratio.
Teško da se izgubio, jer je zahvaljujući svom bivšem poslu stekao sve preduvjete za snalaženje na nepoznatom terenu. Uskoro su se proširile glasine o njegovoj otmici, no nikada nije zaprimljen nikakav zahtjev za otkupninom.
Neki vjeruju da se odlučio vratiti u službu i obaviti još koji špijunski zadatak.
1. Posada broda MV Joyita
U listopadu 1955. posada broda Joyita otplovila je iz jedne samoanske luke, četiri dana kasnije stigla je obavijest iz luke u koju su već trebali doploviti - brod nije stigao. Odmah je organizirana potraga na moru, a brod je pronađen tek mjesec dana kasnije djelomično potopljen, no na njemu nije bilo nikoga.
Nestao je dnevnik putovanja, hrana, oprema za navigaciju, kao i sva tri čamca za spašavanje. Šteta na brodu bila je vidljiva, kao da je udario u nešto, no nije bilo ništa drastično, puno vremena bi mu trebalo da se potopi.
Naknadnom pretragom broda uviđeno je da je glavni motor bio zatrpan madracima (?!), a iz kutije s medicinskom opremom nestalo je nekoliko instrumenata, no pronađene su krvave krpe. Dodajmo još svemu tome i činjenicu da su svi prozori na brodu bili porazbijani. Do danas nitko ne zna što se dogodilo s posadom ovog broda.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.