Ne morate biti moćan političar, uvaženi akademik ni influencer sa 100 tisuća pratitelja da biste dali svoj doprinos rješavanju problema koji muče vas, ali i društvo u cjelini. Kad je o tim važnim pitanjima riječ, svaki je pojedinac jednako važan jer nema koristi od donošenja zakona ako njihove zaključke ne prihvate i primjenjuju baš svi.
Tri primjera potvrđuju ovu naizgled idealističku izjavu.
Briga za mlade ljude
U svom sazrijevanju mladi ljudi često trebaju pomoć i potporu odraslih. Da navedeno, nažalost, često ne dobivaju pokazuju primjerice zadnji rezultati istraživanja ESPAD-a, europske organizacije koja bilježi upotrebu droga i alkohola u školskoj dobi. Naime, čak 92 posto hrvatskih učenika priznalo je da su probali alkohol, a njih 87 posto navelo je da je do alkohola lako doći. Djeca te dobi vole iskušavati granice i pravila te su podložna utjecaju vršnjaka, pa dolazi do neželjenih posljedica opijanja kao što su trovanje, psihičke smetnje, nasilje i neželjena trudnoća. Unatoč brojnim pozitivnim primjerima, još je mnogo onih koji ne vide problem u povremenom maloljetničkom konzumiranju alkohola ili zabranu prodaje alkohola maloljetnicima ne smatraju svojom odgovornošću. Zbog toga je važno napomenuti da je potrebna odgovornost svih karika u lancu kako bismo mlade ljude održali zdravima. Čim jedna karika zakaže, uzaludni su napori svih ostalih. Stoga poduprite nastojanja nacionalnih organizacija koje su se već uključile u rješavanje ovog problema.
Očuvanje okoliša
Nitko od nas ne želi jesti ribu u kojoj se nalaze komadići plastike ni udisati zagađen zrak. Da biste pomogli u održanju našeg planeta i svog okoliša, dovoljno je primjerice da počnete savjesno razvrstavati otpad. Prema podacima Europske komisije, samo se 21 posto otpada u Hrvatskoj reciklira, u čemu nadležne institucije očito trebaju pomoć nas „običnih“ ljudi. Ovdje je također riječ o lancu čije su karike gradske komunalne službe, zakonska regulativa i trud odgovornih pojedinaca. Samo zajedno možemo doći do okoliša i društva u kojem je zadovoljstvo živjeti.
Suzbijanje korupcije
Prema rezultatima istraživanja koje je ove godine objavila organizacija Transparency International, takozvani indeks percepcije korupcije u Hrvatskoj ostao je 49 na ljestvici od 0 do 100, u kojoj 0 označava visoku korumpiranost, a 100 odsutnost korupcije. Najbolje su plasirani Novi Zeland (89) i Danska (88), a Istočna je Europa zaslužila indeks 34. Ovaj vas rezultat zasigurno ne iznenađuje, ali će vas možda potaknuti na to da učinite ono što sami u svojoj sredini možete u borbi protiv korupcije i tako ohrabrite druge ljude da se oglase i javno suprotstave takvim nezakonitim aktivnostima. Mnogo smo se puta uvjerili u to da podizanje svijesti o neprihvatljivosti nekog ponašanja najuspješnije potiču hrabri pojedinci.