Industrija čokolade godišnje 'okrene' oko 110 milijardi dolara. Ipak, uzgajivači glavne sirovine ove industrije su među najsiromašnijim ljudima na svijetu, a plantaže kakaovca kriju najgore oblike izrabljivanja djece.
Procjenjuje se da je diljem Obale bjelokosti oko 800.000 djece koja su prisiljena na ovakav oblik rada isključivo zbog jednog faktora - široko rasprostranjenog i duboko ukorijenjenog siromaštva.
Cijena kakaovca drastično je pala u posljednjih 30 godina. 1980. godine cijena tone ove sirovine bila 3750 dolara. Danas je 2800 dolara. No, treba uzeti u obzir da je onih 3750 dolara u 1980. ekvivalent oko 10.000 dolara u 2014. godini.
Tijekom godina smanjila se i količina kakaa u prosječnoj čokoladici zbog čega je i smanjen trošak po proizvodu.
Kakve je samo pustolovine doživio, a samo se bavi uzgojem...
U obali Bjelokosti provedena je i reforma tržišta kakaovca pri čemu se utanačila cijena od 1,5 dolara po kilogramu. Nijedan uzgajivač neće reći da mu je to dovoljno, no zadovoljavaju se s činjenicom da je cijena stabilna i da na nju mogu računati, koliko god niska bila.
Budući da se u posljednje vrijeme pojavila i velika potražnja za čokoladom na kineskom tržištu, proizvodnja sirovine na zapadnoj obali Afrike već sada teško udovoljava rastućoj potražnji, no paradoksalno, cijena ne raste paralelno s povećanje potražnje.
Iako neki veliki proizvođači čokolade ponavljaju kako će velika sredstva uložiti u obnovu plantaža kakaovca, treba ipak imati na umu da se radi o velikim korporacijama koje moraju prvo udovoljiti dioničarima, onda tek, sebi i tek na kraju ostalima.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook