DNK tragovi

Fosili iz kamenog doba dali su nam odgovore na davna pitanja

Slika nije dostupna
Europski jezici u današnje su domovine stigli s istoka.

Prije 4.500 godina val migranata ostavio je svoj trag u DNK i jezicima suvremenih Europljana. Upravo to pokazala je studija ove migracije iz kamenog doba koja se temeljila na analizi DNK uzoraka 69 osoba koje su živjele diljem Europe prije 8.000-3.000 godina.

Između ostalog, otkriveno je kako je DNK naroda Jamnaja snažno prisutan na području današnje sjeverne Njemačke. Jamnaje su bili stočari koji su živjeli sjeverno od Crnog i Aralskog mora.

'Ovi DNK tragovi dokazuju masivnu migraciju u srce europskog kontinenta s istočne periferije', kaže David Reich s Harvarda.

Takva velika migracija uvelike bi utjecala, ne samo na DNK, već i na cjelokupnu kulturu. Iako geni ne mogu pokazati kojim su jezikom ljudi govorili, istraživači vjeruju kako ova otkrića otvaraju raspravu o porijeklu indoeuropskih jezika, prenosi Daily Mail.

Znate li koji je jezik najsretniji?

U tu skupinu spada čak 400 jezika, od modernih kao što su engleski ili hrvatski pa do starih jezika poput sanskrita.

Lingvisti su do sad raspravljali o tome jesu li indoeuropski jezici došli u Europu s poljoprivrednicima sa Bliskog istoka ili s nekom drugom skupinom naroda poput Jamnaja. Vjerovalo se kako su se europski jezici počeli širiti prije 8.500 godina kad su ga obrađivači zemlje prenijeli u Europu s područja današnje Turske.

Ipak, ova nova studija pokazuje da se Europa preoblikovala u vrijeme tzv. neolitske revolucije koju su započeli narodi s područja današnje Anatolije što se kasnije nastavilo valom s migracije s prostora današnje Ukrajine i Rusije.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook