Nova studija o društvenim mrežama

Facebook uzrokuje depresiju, tjeskobu i paranoju

Slika nije dostupna
Psihološke studije pokazale su da pretjerano posjećivanje Facebooka može uzrokovati niz problema sa mentalnim zdravljem djece i tinejdžera.

Psiholozi su nedavno počeli otkrivati koristi i rizike korištenja društvenih mreža, te kako one utječu na ljudsku interakciju, no tek je nedavno provedena studija pokazala da korištenje Facebooka i slične tehnologije može imati negativne posljedice na mentalno zdravlje djece i mladih, prenosi Daily Science.

Ova saznanja otkrio je javnosti autor studije o utjecaju Facebooka, dr. Larry D. Rosen sa kalifornijskog sveučilišta.
Tinejdžeri i mladi koji su konstantno na Facebooku, češće pokazuju prisutnost nekih psiholoških poremećaja poput paranoje, agresivnosti, asocijalnog ponašanja i povećanog konzumiranja alkohola. Također, Facebook može dovesti do razvijanja narcisoidnog karaktera upravo iz razloga što pojedinac putem Facebooka može konstantno pružati drugima informacije o sebi, svojim postupcima, emocionalnom stanju i slično.

Osim negativnih utjecaja na mentalno zdravlje, redovno korištenje tehnologije poput društvenih mreža, video igrica i interneta može kod djece i mladih uzrokovati i probleme sa fizičkim zdravljem poput čestih želučanih problema, problema sa spavanjem, ali i tjeskobe i depresije.

Studija je također pokazala da djeca koja se svakih 15 minuta 'ulogiraju' na Facebook dok uče, imaju lošije ocjene u školi. Osim društvenih mreža, koncentraciju djece za vrijeme učenja često prekidaju SMS poruke, mobilne aplikacije i slično.

Unatoč mnoštvu negativnih posljedica društvenih mreža i općenito tehnologije, koje je otkrila ova studija, nije sve tako crno.
Naime, društvene mreže mogu pomoći introvertiranim tinejdžerima da steknu socijalne vještine i izgrade povjerenje spram drugih. Isto tako putem društvenih mreža, profesori mogu lakše i češće komunicirati s učenicima što mnogima olakšava učenje.

Dr. Rosen je izjavio i kako roditelji ne bi trebali gubiti vrijeme na kontroliranje dijetetovog korištenja interneta i društvenih mreža.
'Ako smatrate da biste trebali nadzirati svoje dijete na društvenoj mreži, u krivu ste. To je čisto gubljenje vremena. Vaše dijete će pronaći način kako da to radi bez vašeg nadzora. Zato bi roditelji trebali na vrijeme početi razgovarati s djecom o pravilnom korištenju tehnologije, te na vrijeme početi graditi odnos povjerenja kako bi vam se vaše dijete uvijek moglo povjeriti'.

Povezane teme