Studija je provedena na odjelu za plastičnu kirurgiju Sveučilišta Case Western Reserve. Pri tom je proučavano 79 parova blizanaca u dobi od 18 do 78 godina. Sve blizance snimio je profesionalni fotograf, objavio je CNN.
Fotografije su potom bile podijeljene u dvije kategorije. U prvoj su skupini bili blizanci kod kojih je jedan bio dugogodišnji pušač, a drugi nikada nije pušio. Dok su u drugoj kategoriji svi bili pušači, samo je postojala razlika u godinama kada su počeli konzumirati cigarete.
>> EU drastično postrožila mjere protiv pušenja!
Lica s fotografija proučavala su dva liječnika i student medicine. Uočili su kako je u prvoj skupini razlika u izgledu bila 57 posto, odnosno nepušači su izgledali 57 posto mlađe od svog blizanca koji je volio zapaliti cigaretu. U drugoj kategoriji, blizanci koji su pušili duže, izgledali su starije 63 posto.
'Ova studija potvrđuje ono u što se dugo vjerovalo', rekao je dr. Bahman Guyuron.
'Pušenje smanjuje formaciju kolagena, što rezultira smanjivanjem cirkulacije u koži. Osim toga, nikotin smanjuje debljinu kože, a to umanjuje njezinu elastičnost, pa time i prerano starenje', objasnio je Guyuron.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook