Prostata ili kestenjača, mala žlijezda veličine kestena, smještena je ispred završnog dijela debelog crijeva, neposredno ispod mokraćnog mjehura, a imaju je samo muškarci. Njezina je temeljna funkcija proizvodnja sekreta koji čini najveći dio sjemene tekućine i osigurava život spermijima tako što ih prehranjuje. Prostata je, dakle, važan dio reproduktivnog sustava, no, zahvaljujući svojem položaju, povezana je i s radom urinarnog sustava.
Naime, mokraćna cijev prolazi kroz prostatu, a to znači da ova žlijezda ujedno utječe i na regulaciju protoka urina. Upravo se zato, kao posljedica zdravstvenih problema s prostatom, često javljaju poteškoće povezane s mokrenjem, uključujući otežanu kontrolu mokraćnog mjehura ili slab protok mokraće. Najčešće bolesti prostate su upala prostate (prostatitis) i povećana prostata (benigna hiperplazija).
Zdrave životne navike utječu na zdravlje prostate
Zdrava i uravnotežena prehrana jedan je od osnovnih preduvjeta za opće zdravlje organizma, a isto se odnosi i na zdravlje prostate. Osim toga, rezultati nekih studija upućuju na to da postoje namirnice koje mogu doprinijeti smanjenju rizika od pojave problema s prostatom. Primjer su rajčice, zeleni čaj i brokula, koji sadrže snažne antioksidanse i štite od slobodnih radikala, te mahunarke i soja, bogate ključnim fitoestrogenima.
Prekomjerni unos alkohola često se spominje kao ozbiljna prijetnja općem zdravlju, a kad je u pitanju zdravlje prostate, poznato je da pogoršava simptome povećane prostate, odnosno doprinosi učestalom mokrenju. Osim što, poput kofeina, djeluje kao diuretik i utječe na pojačanu proizvodnju urina, alkohol u ljudskom organizmu potiče upalne procese, što može povećanu prostatu učiniti još većom i dodatno otežati probleme s mokrenjem.
Dakako, ne treba zaboraviti ni na važnost redovite tjelovježbe. Osim što ova navika smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara te dijabetesa, tjelovježba se također pokazala učinkovitom navikom za održavanje zdravlja prostate. Istraživanja su dokazala da je manje vjerojatno da će fizički aktivni muškarci imati uvećanu prostatu. Štoviše, čak su i vježbe umjerenog intenziteta, poput redovitih šetnji, dale rezultate.
Redovni pregledi su posebno važni nakon 50. godine života
Problemi s prostatom nisu rijetkost, posebno kod starijih muškaraca. Iz tog je razloga važno početi s redovnim pregledima oko 50. godine života. Muškarci koji imaju povijest bolesti prostate, obiteljsku anamnezu ili su uočili simptome narušene funkcije prostate, pregled trebaju obaviti i ranije. Pregled prostate obično uključuje pretragu kojom se utvrđuje razina tumorskog markera za prostatu u krvi (PSA) te rektalnog pregleda u kojem se uočavaju eventualne abnormalnosti u veličini i obliku prostate.
Osim redovnih pregleda prostate, nije naodmet voditi računa i o kontroli razine testosterona. Testosteron je ključan hormon za normalno funkcioniranje organizma oba spola, a naročito muškog. To je spolni hormon kojeg izlučuju testisi i glavna mu je uloga da osigurava optimalnu energiju, raspoloženje, seksualni nagon, mišićnu masu i snagu te spolne karakteristike. Iako razina testosterona s godinama opada – obično to počinje oko 40. godine života – u većini slučajeva riječ je o postepenom, umjerenom padu, u prosjeku za 1% godišnje. Međutim, važno je regulirati razinu testosterona kako bi se na vrijeme spriječili potencijalni problemi sa zdravljem.
PROSTENAL CONTROL je dodatak prehrani s kombinacijom tradicionalno korištenih biljaka, vitamina i minerala za zdravlje prostate, normalnu funkciju urinarnog trakta i reproduktivno zdravlje. Od biljnih sastojaka, sadrži sabal palmu (Serenoa repens) koja doprinosi normalnoj funkciji prostate i mokraćnog sustava, veliku koprivu (Urtica Dioica), koja doprinosi normalnoj funkciji prostate i bubrega i ekstrakt ploda biljke Tribulus terrestris. Uz navedeno, aktivni sastojci su i cink, koji doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji, održavanju normalne razine testosterona u krvi i ima ulogu u procesu dijeljenja stanica, Vitamin B6, koji doprinosi normalnom metabolizmu stvaranja energije, smanjenju umora i iscrpljenosti i regulaciji hormonske aktivnosti, te Vitamin D3, koji ima ulogu u procesu dijeljenja stanica i doprinosi normalnoj funkciji imunosnog sustava.
Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne prehrane i zdravog načina života.
Izvori:
https://www.advancedurologyinstitute.com/what-does-the-prostate-gland-do/
https://www.nia.nih.gov/health/prostate-problems
https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health
https://www.mintstl.com/blog/alcohol-use-what-it-means-for-men-with-enlarged-prostate
https://www.health.harvard.edu/mens-health/10-diet-and-exercise-tips-for-prostate-health
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/testosterone_aging_and_the_mind