Takav sat vam ne treba da biste stigli na vrijeme na posao, ali se može koristiti za znanstvena istraživanja i tehnološke napretke u područjima poput navigacijskih sustava, rekao je za CNN Andrew Ludlow, znanstvenik u američkom Nacionalnom institutu za standarde i tehnologiju.
>> Dolaze pametni satovi!
Radi se o atomskom satu napravljenom od elementa iterbija (Yb). 'Otkucavanje tog remek-djela, neformalno nazvanog iterbijskim optičkim satom, ne varira više od jednog djelića u trilijunu. Drugim riječima, ako bude nekog otklona u mjerenju jedne sekunde, dogodit će u 18. decimali', kazao je Ludlow.
Postojeći standardi jedne sekunde mjere se satovima od cezija (Cs) čiji su otkloni svakih deset milijardi dijelova sekunde.
'Iterbijski sat nam pokazuje novu, nevjerojatnu razinu stabilnosti mjerenja vremena. Kada bi radio sto milijuna godina, dobio bi ili izgubio oko sekunde', kazao je Ludlow.
Uređaj neće stati na vaš zglob, čak niti na zid. Zbog laserske opreme i tehnologije nužne za takvu vrstu preciznosti, atomski sat i sve njegove komponente zauzimaju prostor veličine stola u blagovaonici, rekao je Ludlow. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook