Molekulu su otkrili znanstvenici instituta za istraživanje AIDS-a u Barceloni. Utvrdili su da membrana virusa HIV-a sadrži molekule gangliozida koje omogućuju virusu ulazak u jednu vrstu ljudskih obrambenih stanica - dendritičke stanice.
'Virusi koji imaju ovu molekulu iskorištavaju imunosni sustav kako bi doputovale do žlijezda gdje uništavaju stanice koje bi nas zapravo trebale braniti od infekcija', kazao je Javier Martinez - Picada, znanstvenik Instituta Irsicaixa.
Otkriće bi trebalo omogućiti razvoj nove generacije lijekova koji učinkovitije zaustavljaju širenje virusa u organizmu. Znanstvenici se nadaju da bi otkriće moglo pomoći i u razvoju cjepiva protiv AIDS-a.
'Infekcija HIV-om trenutačno se može držati pod nadzorom, ali se ne može izliječiti. Onog trenutka kada prestanemo s terapijom, virus se vraća u plazmu. To se događa zato što virus ostaje u spremnicima unutar organizma. Ideja je djelovati na te spremnike. Mislimo da su među njima žlijezde i limfoidno tkivo. Vjerujemo da možemo djelovati preko ove molekule', kazao je Martinez - Picada.
Vijest iz Barcelone, zaraženima daje novu nadu. Od otkrića AIDS-a prije 30 godina, od opake je bolesti umrlo oko 25 milijuna ljudi. Procjenjuje se da je oboljelih ili zaraženih HIV-om oko 35 milijuna.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.