Novi podaci do kojih su došli astronomi govore kako većina, a možda i svi smeđi patuljci imaju goleme oluje u atmosferi, koje veličinom obuhvaćaju velik dio njihove površine. Radi se o olujama u kojima kišu predstavlja rastaljeno željezo, vruć pijesak i soli.
Životni ciklus smeđih patuljaka počinje kao i kod svake druge zvijezde, no oni nikad ne uspiju akumulirati dovoljnu masu za pokretanje nuklearne reakcije u svojoj jezgri. Zbog toga su i hladniji i manje isijavaju od normalnih zvijezda.
VIDEO SPEKTAKULARNO: NASA zna kako spojiti dugu i Sunce
Ipak, prevrući su da bi se na njima zadržala voda u tekućem stanju, ali zato, kao što smo već spomenuli, na njima kiši rastaljeno željezo, a ako uzmemo u obzir da je temperatura tališta željeza 1.538 stupnjeva Celzija i vrelišta 2.862 stupnjeva Celzija, onda možete steći nekakvu ideju o kakvim se temperaturama radi.
Astronomi pručavaju atmosferske prilike na smeđim patuljcima, kako bi stekli bolji uvid u to kakvi su atmosferski uvjeti na egzoplanetima srodnim našem Jupiteru, koji su ogromni plinoviti divovi.
U tu svrhu, američki i kanadski astronomi su promatrali 44 smeđa patuljka koristeći NASA-in svemirski teleskop Spitzer, koji snima infracrveni spektar svjetla. Upravo promatranje u tom spektru svjetla je pogodno za proučavanje smeđih patuljaka, koji su prehladni da bi isijavali svjetlost u vidljivom spektru normalnog čovjeka, prenosi Popsci.com.
Astronomi su proučavali svjetlosne promjene u infracrvenom spektru i kod polovice smeđih patuljaka otkrili da one postoje. Te varijacije zapravo predstavljaju oblake. otkrili su kako su smeđi patuljci prožeti ranije spomenutim olujama. Te oluje najsličnije su Jupiterovoj velikoj crvenoj točki.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook