Znanstvenici su proteklih desetak godina, otkako su minijaturni tragovi vode otkriveni u tlu Mjeseca, špekulirali o tome kako je došlo do stvaranja vode tamo. Mogućnosti je bilo puno, od udara meteorita ili kometa pa sve do zarobljenih vulkanskih plinova tijekom formiranja Mjeseca prije četiri i pol milijarde godina.
>> NASA objavila dokaze: Zastave na Mjesecu još uvijek se vijore!
Dr. Yang Liu i njegovi kolege sa Sveučilišta Tennessee, u studiji objavljenoj u žurnalu nature Geoscience, zaključili su kako je vodik na površinu Mjeseca stigao nošen solarnim vjetrovima te u kombinaciji s kisikom u tlu Mjeseca vjerojatno formirao molekule vode.
Liu i njegov tim proučavali su uzorke tla s Mjeseca, koje su donijele misije Apollo 11, 16 i 17 te došli do svojeg zaključka. Mjesečevo tlo ili regolit, u sebi sadrži sićušna staklasta zrna koja se nazivaju aglutinati i koje proizvode mikro meteoriti, koji padaju na površinu Mjeseca. Pri padu na površinu Mjeseca, ti meteoriti uzrokuju naglo zagrijavanje te nakon udara i hlađenje tla.
Liu in njegovi kolege otkrili su kako aglutinati u sebi sadrže 200 do 300 jedinica na milijun vode i dijelova molekule vode koji se nazivaju hidroksil. Spektroskopijom su utvrdili omjere vodika i deuterija (teškog vodika), kako bi utvrdili jesu li potekli s asteroida, kometa, lunarnih vulkanskih erupcija ili solarnog vjetra.
Otkrili su kako je omjer vodika i deuterija izrazito malen te da je vrlo blizak omjeru koji se nalazi u solarnom vjetru. 'Naše istraživanje implicira kako bi led zarobljen na lunarnim polovima mogao sadržavati atome vodika, koji su u konačnici dobiveni iz solarnog vjetra. Mi sugeriramo kako je sličan mehanizam možda doprinio stvaranju hidroksila na površinama drugih terestrijalnih tijela bez zraka, na kojima solarni vjetar vrši interakciju s površinom, poput planeta Merkura i asteroida Veste', pojasnio je Liu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook