Znanstvenici koje financira NASA-in Goddard Space Flight centar pronašao je vitamin B3, odnosno nijacin u skupini od osam prastarih , ugljikom bogatih meteorita. Što je meteorit bio očuvaniji, sadržavao je više B3 vitamina, prenosi popsci.com.
Količina nijacina u osam meteorita varirala je od 30 do 600 jedinica na milijardu. To otkriće sugerira da je većina inicijalnog nijacina na Zemlji zapravo potekla iz svemira, tijekom kozmičkih događanja u kojima se formirao Sunčev sustav. Jednom kad bi meteoriti pali na tlo, procesom erozije oni bi se razgradili a nijacin bi se oslobodio u okoliš.
Meteorit koji je prošle godine pao na Zemlju, DONIO sastojke ŽIVOTA
Zbog čega je nijacin toliko bitan, zasigurno se pitate. Zato što je preteća aminu koji se zove nikotinamid adenin dinuklotid (NAD). Amini su ključni za formiranje amino kiselina, koje su građevni materijal molekularnih proteina. Molekularni proteini su od vitalnog značaja za procese koji se odvijaju u živim organizmima.
Ipak, znanstvenici ne žele preuveličati otkriće, koje je objavljeno u časopisu Geochimica et Cosmochimica Acta. Ranija istraživanja su pokazala da se vitamin B3 mogao proizvesti nebiološkim putem na prastaroj Zemlji, ali da je svježa zaliha s meteorita sigurno pomogla.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook