Kako bi izbjegle opasnosti i napade, vinske mušice suptilnim pokretima svojih krila dramatično i u sićušnom djeliću sekunde mijenjaju smijer leta kako bi iste izbjegle.
Svi znamo koliko je teško pogoditi muhu u letu rukom, a ovo istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Science, ne samo da to potvrđuje, već i pojašnjava zašto, prenosi BBC.
Znate li da bi muhe mogle spašavati ljudske živote?
"One obrađuju informacije toliko brzo da je to mogao primijetiti bilo tko tko je pokušao udariti muhu u letu. Lete kao vrhunski letači od trenutka rođenja. To vam je kao da novorođenče stavite u kokpit najmodernijeg borbenog zrakoplova te da ono njime upravlja poput pilota veterana", istaknuo je profesor Michael Dickinson sa Sveučilišta Washington u Seattleu.
Ono što je zapanjujuće jest da te mušice donose precizne i brze kalkulacije kako bi izbjegle prijetnje, koristeći mozak veličine zrna soli.
Dickinson i njegov tim mušice su promatrali u posebnom eksperimentu za koji su napravili poseban kavez i u njega postavili tri brze kamere, sposobne snimati vrlo visok broj slika u sekundi. kamere su snimale reakcije mušica na zastrašivanje.
Otkrili su kako u svega pet milisekundi vinska mušica može dramatično promijeniti smjer letenja okretanjem tijela i tek neznatnom promjenom zamaha krilima.
Idući korak istraživanja jest vidjeti što se fogađa u mozgu tih mušica tijekom izvođenja takvih manevara.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook