Nakon više mjeseci proučavanja, objavljeni su satelitski podaci oko eksplozije meteora iznad grada Čeljabinska u Rusiji. Isti podaci pokazuju kako je prašina 11.000 tona teškog meteora nakon eksplozije obišla Zemlju i zadržala se u atmosferi i tri mjeseca nakon događaja od 15. veljače.
>> VIDEO Više od 1000 ozlijeđenih u Rusiji: Meteor je eksplodirao pri brzini od 54.000 km/h
Meteor je imao promjer od 18 metara i u Zemljinu atmosferu je ušao brzinom od 66.900 km/h te eksplodirao i oslobodio 30 puta više energije od atomskih bombi upotrebljenih u Drugom svjetskom ratu. Eksplozija se dogodila, podsjetimo, na 23 kilometara visine.
NASA-NOAA-in satelit Suomi NPP je nakon eksplozije zabilježio oblak prašine koji se brzo širio prema istoku te je u samo jednom danu došao do Aleutskih otoka, prenosi Science News.
NASA-in atmosferski fizičar Nick Gorkavyi i njegovi kolege, napravili su kartu kretanja tog oblaka čestica i kako se širio sjevernom Zemljinom polutkom.
U samo četiri dana, manje, lakše čestice uspjele su obići Zemlju i stići opet iznad Čeljabinska. Još naredna tri mjeseca nakon eksplozije, znanstvenici su pronalazili tragove te prašine u Zemljinoj atmosferi.
Pogledajte video u kojem je prikazano i objašnjeno širenje tog oblaka prašine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
Meteor tracks from Science News on Vimeo.