Digitalna destrukcija

Velika prijetnja američkoj ekonomiji: Ruski hakeri postavili 'digitalnu bombu'

Slika nije dostupna
Objavljene su informacije o napadu na računala američke burze iz 2010. godine za koji Amerikanci krive ruske hakere

Ruski hakeri prije četiri godine uspjeli su provaliti u računalnu mrežu burze Nasdaq i ubaciti 'digitalnu bombu', odnosno maliciozni program putem kojeg su mogli špijunirati i krasti osjetljive podatke, a imali su mogućnost izazvati potpunu 'digitalnu destrukciju'. Sve do ovog tjedna bilo je poznato samo kako je Nasdaq bio meta hakerskog napada, no nitko nije znao detalje i konkretne informacije vezane uz taj napad.

Opasan trend: Sve više hakerskih napada sponzoriraju države!

Na CNN-u ovog su tjedna objavili kako je ovaj napad mogao imati ozbiljne posljedice za računalni sustav burze i unijeti kaos u cijelu američku ekonomiju – iako je još nejasno tko stoji iza ovog napada te FBI nije uspio skupiti dovoljno dokaza kako bi optužili vladu neke strane zemlje (istraga još traje), jedna od mogućnosti jest da je glavni krivac za napad ruska vlada ili ruski hakeri. Iz Rusije su ove optužbe nazvali 'čistim glupostima' te je moguće da je ovaj napad proveo haker koji zaista nije povezan s njihovom vladom poput ruskog hakera Aleksandra Kalinina koji je bezuspješno pokušavao napasti računala Nasdaqa u razdoblju između 2007. i 2010. godine.

Iako glasnogovornik Nasdaqa Ryan Wells kaže kako se hakeri nisu uspjeli dokopati nikakvih osjetljivih podataka, ovaj slučaj na najbolji mogući način kakve velike opasnosti prijete od hakera jer, da je 'digitalna bomba kojim slučajem eksplodirala', nastao bi veliki kaos koji bi se itekako odrazio na američku ekonomiju. Sigurnosni stručnjak Christopher Finan za CNN rekao je kako je danas vrlo realan scenarij da se zbog hakerskih napada prekine trgovanje burzom te da dođe do pada cijena dionica i dodaje da bi se američka vlada u budućnosti trebala više fokusirati na obranu od takvog tipa prijetnji.

Cyber napad na američke banke, Iran odbacuje povezanost

Ovo je samo još jedan primjer kako hakeri imaju mogućnost 'paralizirati naciju', napomenuli su na CNN-u te podsjećaju na neke od velikih hakerskih napada u kojima su sudjelovale države u posljednjih pet godina – Amerikanci su 2009. godine ubacili virus Stuxnet koji je uništio centrifuge u iranskim nuklearnim postrojenjima, Iranci su uništili oko 30 tisuća računala u saudijskoj kompaniji Aramco 2012. godine, dok su prošle godine hakeri iz Sjeverne Koreje uspješno napali neke južnokorejske banke i medije.  

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Povezane teme