Popularna kineska društvena mreža Sina Weibo (neka vrsta hibrida između Facebooka i Twittera) koja ima više od 300 tisuća korisnika od kraja svibnja uvela je nova pravila korištenja prema kojima mogu izbaciti korisnike koji objavljuju lažne ili neprovjerene informacije. Brojni analitičari smatraju da je ovaj potez usmjeren izbacivanju onih korisnika koji će kritizirati vladu (takve će objave naravno biti lažne) i povećavanju kontrole nad njihovim online aktivnostima.
Nova pravila bazirana su na sustavu ocjenjivanja korisnika, odnosno broja bodova koje imaju – kada se prijave na ovu mrežu oni će dobiti 80 bodova (ako se prijave s osobnim brojem i pravim brojem telefona dobit će 100 bodova), a s obzirom na njihove aktivnosti Sina Weibou ti će se brojevi smanjivati i povećavati.
Tako, ako budu objavljivali neke lažne informacije korisnici će gubiti bodove, a broj izgubljenih bodova ovisi o broju osoba do kojih su došle te lažne informacije.
U International Business Timesu kažu da na ovoj mreži lažnim informacijama smatraju u potpunosti lažne objave, odnosno informacije u kojima su 'lažirani neki detalji' te fotografije koje mogu zavarati korisnike (dakle, nema šaljivih fotomontaža).
Također, bodovi se mogu gubiti ako preuveličavate događaje ili ako krivo citirate druge korisnike, dok se neke objave koje mogu naštetiti kineskoj državi, njenoj suverenosti, nacionalnim interesima i sigurnosti, smatraju nezakonitima.
Kada broj bodova padne na ispod 60, korisnik se odmah označava 'nevjerodostojnim', a kada izgubi sve bodove, njegov se račun gasi. Ako se lažna objava dosegne veći broj korisnika ove mreže (više od tisuću), osim gubitka bodova, Sina Weibo će suspendirati račun na 15 dana.
Inače, kako bi država povećala kontrolu nad svim korisnicima društvenih mreža, u ožujku su zatražili od korisnika da se ponovno registriraju na društvene mreže koristeći prave osobne podatke, no do sada odaziv na ovaj zahtjev nije bio velik tako da su se sada odlučili na drugačiji način kontrole nad korisnicima kojima će, ako budu objavljivali stvari koje im se ne sviđaju, u budućnosti gasiti račune.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.