NASA-ini astronomi tako sada gledaju u predio svemira, koji ne samo da je najdublji, već i najstariji, odnosno star tek nekoliko stotina milijuna godina nakon Velikog praska. Otkrili su i šest novih galaksija iz tog perioda, a studija koju su objavili procjenjuje i udaljenost sedme galaksije, koja je prema njihovom mišljenju još starija i starija od bilo kojeg objekta u svemiru dosad identificiranog.
>> Slavi 22 godine u svemiru: Ovo su najbolje fotke teleskopa Hubble
Ta sedma galaksija nazvana je UDFj-39546284 i potječe iz vremena kad je svemir bio na samo tri posto svoje sadašnje starosti, prenosi BBC.
Astronomi koji su objavili rezultate najdubljeg pogleda u svemir dosad su Richard Ellis s kalifornijskog Instituta tehnologije te Jim Dunlop i Ross McLure sa Sveučilišta Edinburgh. Njihovo otkriće značajno je i po tome što daje jasan uvid u najraniju povijest svemira.
Njihovi podaci podupiru teoriju kako su prve galaksije prikupljale svoje zvijezde postupno, a ne naglo. Astronomi su to primijetili uspoređujući broj galaksija nakon što se svemir počeo širiti i prije tog doba. Gledajući tako unazad, primijetili su lagani pad u broju nebeskih tijela.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook