Navedeno otkriće predstavlja kariku koja nedostaje u razumijevanju znanstvenika o tome na koji način se oblaci plina u svemiru urušavaju te u tom procesu formiraju zvijezde.
>> Otkrili planet toliko velik da nisu sigurni je li to uopće planet!
Ono što su astronomi otkrili, jest stvaranje planetarnog sustava u najranijoj njegovoj fazi dosad zabilježenoj, a promatrajući taj proces, znanstvenici bi mogli dobiti ključan uvid u način na koji se razvio i naš, Sunčev sustav.
Zvijezda koju su uspjeli zapaziti, stara je tek 300.000 godina, što je na razini dojenčeta u usporedbi s našim Suncem koje je u svemiru prisutno već 4,6 milijarde godina. Ta se zvijezda nalazi i relativno blizu Sučevog sustava, od kojeg je udaljena 450 svjetlosnih godina, prenosi Daily Mail.
'Možda je ta zvijezda i mlađa, sve ovisi o brzini kojom je akumulirala masu u prošlosti', rekao je John Tobin iz opservatorija National Radio Astronomy u Zapadnoj Virdžiniji. Novootkrivena mlada zvijezda dobila je naziv L1527 IRS i nalazi se u oblaku Taurus, koje se smatra 'rodilištem' novih zvijezda.
Disk materije koja okružuje zvijezdu L1527 IRS ima dovoljno materijala za formiranje čak sedam planeta veličine Jupitera, koji je najveći planet u našem sustavu. Astronomi će i dalje nastaviti pratiti zvijezdu L1527 IRS i razvoj planetarnog sustava oko nje.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook