Jedno od prvih pitanja, koje je upućeno šefu NASA-e, generalu Charlesu Bowenu, bilo je smatra li hoće li projekt Mars 1, kojim se planira kolonizirati Mars do 2023. godine, uspjeti?
>> Za put bez povratka prijavilo se 10.000 ljudi!
'Ne znam. Ne znam koji je njihov plan. Strategija za Mars koju mi imamo... postavit će čovjeka na Mars, barem što se NASA-e tiče, sredinom 2030-ih', odgovorio je Bowen, a prenosi Guardian.
Bowen je dodao kako njihov najnoviji rover Curiosity, koji je prošle godine sletio na Mars, između ostalog, prikuplja nužne podatke i provodi eksperimente koji će omogućiti i ljudsku misiju na Crveni planet.
Neuvjerljiva priča
Istaknuo je kako je prvi prioritet osigurati kontinuiranost slanja NASA-inih astronauta u svemir sve do 2017. godine te ostvarenje nedavno službeno predstavljenog projekta hvatanja asteroida i postavljanja baze na njemu, s koje bi kretale misije i na Mars.
Iako je Bowen izdašno govorio o toj misiji, novinarima se činilo kao da je možda više riječ o skretanju pažnje ili paravanu.
Kako bi NASA uopće mogla poslati čovjeka na Mars, mora napraviti infrastrukturu, koja će omogućiti sustav za održavanje života, komunikacije i navigacije. Isto tako, astronauti bi morali moći se vratiti s Marsa, po završetku misije. Gorivo je tu najveći problem - gdje ga pospremiti na svemirski brod i koliko ga ponijeti.
Trenutni propulzivni pogon, koji svemirske agencije koriste zapravo se u suštini nije promijenio od svojih početaka, a dovoljno je pogledati veličinu rakete koja se lansira u svemir i odmah se nameće pitanje koliki bi taj svemirski brod morao biti? Da ne spominjemo još zalihe kisika i hrane. Iste probleme, mora riješiti i projekt Mars 1, a osim ako u rukavu nemaju nešto revolucionarno, njihova misija bi mogla ostati samo na pompoznoj najavi.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook