Zahvaljujući talijanskim znanstvenicima, s Istituto Italiano di Tecnologia u Genovi, uskoro se više nećete morati brinuti prospete li vodu po knjigama.Oni tvrde da su pronašli način kako papir učiniti otpornim na tekućinu i bakterije.
Oni su razvili proces kojim se može bilo koja celulozna vlaknasta površina, poput papira i tkanine, prekriti reaktivnim zaštitnim slojem. U procesu se kombiniraju vlaknaste molekule s otopinum nanočestica te se na taj način stava polimerska matrica.
Celulozna vlakna se namaču u ekrilnu otopinu u kojoj se nalaze nanočestice mangana i željeza, čime papir poprima magnetska svojstva. Stvar je u tome što navedena otopina pri namakanju omata svaku pojedinačnu vlaknastu nit papira i čini ga u potpunosni vodootpornim.
nadalje, procesom koji su osmislili talijanski znanstvenici, otopina se može mijenjati prema želji, čime se dodaju nove karakteristike, ili se povećavaju i smanjuju postojeće karakteristike. Ukoliko se doda malo koloidnog srebra papir ili tkanina postaju i antibakteriski.
Nakon svega navedenog, papir i tkanina i dalje zadržavaju svoja osnovna mehanička svojstva, odnosno papir se, primjerice, i dalje normalno savija. Primjena ove tehnologije ima ogroman potencijal. probajte samo zamisliti da vam svi dokumenti pokisnu, a zapravo niti jedan ne ostane mokar nakon toga.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.