Netflix ih je zeznuo

Koja komedija!? Najmlađa grana američke vojske, Space Force, već je izgubila prvu bitku

Slika nije dostupna
Najmlađa grana američkih oružanih snaga, njihov tek osnovani odjel "Space Force" već je suočen s prvim mogućim porazom, i to onim koji se tiče trenutačno možda i najbitnije stvari za njega - njegova identiteta.

Sve bi bilo u redu da Netflix nema humorističnu seriju koja nosi naziv Space Force i da globalni streaming gigant nije preduhitrio američku vladu. Kako? Pa registrirao je prava na uporabu termina Space Force u Europi, Australiji, Meksiku i drugim zemljama svijeta.

S druge strane, američko ratno zrakoplovstvo tek je predalo zahtjev za registraciju tog naziva unutar SAD-a koji se trenutačno nalazi na čekanju i koja je bazirana na namjeri korištenja. Drugim riječima, američka vlada uredno je stala u red, ali trenutačno ne polaže nikakva prava na naziv Space Force, za razliku od Netflixa.

To nije nužno problem kad je u pitanju produkcija serije ili rad najnovijeg američkog vojnog odjela, no problem nastaje kad se na tržištu u prodaji pojave proizvodi koji nose taj naziv. Za kupce bi to moglo biti zbunjujuće jer bi mogli ostati u nedoumici kupuju li nešto od američke vojske ili od Netflixa? Registriranje trgovinskih prava služi upravo pojašnjenju otkud roba i usluge dolaze, odnosno iz kojeg izvora.

Pročitajte i ovo Pogledajte video Američke svemirske snage traže novake: "Možda vaša sudbina nije na ovom planetu"

Za Trumpovu administraciju pomalo je čudno da nisu odmah i agresivno krenuli u zaštitu naziva svoga novog vojnog ogranka, s obzirom na to da je američki predsjednik i sam biznismen.

Iako u SAD-u djeluje sustav registriranja po principu "prvi koji koristi", gdje je prioritet baziran na stvarnoj komercijalnoj primjeni, a ne tome tko prije registrira stvar nadležnoj američkoj instituciji, većina drugih zemalja funkcionira po suprotnom principu.

Netflix je zahtjeve za zaštitom brenda počeo po drugim zemljama svijeta predavati još u siječnju, dok je američko ministarstvo obrane još spavalo. Hoće li sve to završiti pravnim ratom? Ako do toga i dođe, bit će to teška borba s vjetrenjačama za američku vladu.

Glasnogovornik američkog ratnog zrakoplovstva komentirao je situaciju. Trenutačno nam nisu poznati nikakvi potencijalni konflikti s fiktivnim programom Space Force koji proizvodi Netflix. Netflixu i producentima serije želimo sve najbolje u kreativnom prikazu najnovijeg vojnog ogranka naše nacije, rekao je glasnogovornik.

Izvor: Hollywood Reporter